Metaloplastyka – bramy kute

Metaloplastyka Poniżej podano wypróbowane sposoby barwienia niektórych metali – bramy kute. Barwienie miedzi, mosiądzu i brązu. Barwę czarnobrązową otrzymuje się przez zanurzanie przedmiotów w następującym roztworze:
Metaloplastyka Kąpiel stosuje się po podgrzaniu jej do temp. 60-70°C. Początkowa czerwonobrązowa barwa na powierzchni przedmiotów zmienia się po 4-5 minutach na niebieskoczarną. Barwę czarnobrązową otrzymuje się, jeżeli po opłukaniu wodą zabarwionego przedmiotu przetrze się go miękką mosiężną szczotką.
Metaloplastyka Barwienie przeprowadza się w temp. 70°C za pomocą barwników nieorganicznych lub gotowych barwników organicznych. Zabarwioną powierzchnię płucze się w wodzie, a następnie gotuje w 5-procentowym roztworze dwuchromiami sodowego, celem zasklepienia porów – bramy. Zapobiega to późniejszemu wypłukaniu barwnika (barwienie aluminium zostało omówione szerzej w rozdziale: Sztuczna biżuteria z aluminium).
Metaloplastyka Barwienie żelaza. Przedmioty wykonane z żelaza barwiono dawniej przez opalanie powierzchni ogrodzenia kute. Jednak stosowanie tego sposobu utrudnia otrzymanie jednolitego odcienia barwy na całej powierzchni przedmiotu.
Metaloplastyka Roztwór podgrzewa się do stanu wrzenia,
po czym barwione przedmioty zanurza się w nim na 20-30 minut; po upływie tego czasu powinny przybrać barwę czarną. – bramy kute Po zabarwieniu przedmioty należy dokładnie wypłukać w zimnej i gorącej wodzie, a po wyschnięciu nasmarować olejem lub odpowiednim lakierem.

Ten wpis został opublikowany w kategorii Dom. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Możliwość komentowania jest wyłączona.