Na czym to polega w praktyce metoda krakowska

Rodzice często mają obawy co do swoich dzieci w okresie dorastania. Dziecko może mieć kłopoty z elementami mowy lub co gorsza mogą się nie rozwijać umiejętności językowe. Bywa tak, że zauważamy to dopiero podczas rozmowy ze swoim dzieckiem, kiedy jego płynność mowy jest zakłócana od czasu do czasu.
Wiemy wtedy, że dziecko ma poważny problem, który może wpłynąć na jego rozwój i prawidłowe stosunki z rówieśnikami. Pytamy samych siebie, co z tym zrobić? Jaki specjalista nam pomoże i którą metodą będzie leczone dziecko?

Istotna jest szybka interwencja. Weryfikacja przez sprawnego patologa mowy i języka, który określi, czy dziecko ma bariery i jak one są na wiadomą chwilę uciążliwe. Problem rozwoju wymowy i języka u dziecka często przekłada się na kłopoty z czytaniem. metoda krakowska Początkujący człowiek na etapie wzrostu, może zna litery i sens w jaki się je tworzy, lecz nie rozumie, co za bardzo czyta. Wiąże się to z tym, że mówi nie wyraźnie. Należy wszystko uczynić, aby takiemu brzdącowi pomóc. Rozwiązywaniu takich zawiłości użyteczna jest metoda krakowska. Jest to idea polskiego terapeuty (jak sama nazwa określa), jaką stosuje się z ogromnym powodzeniem od wielu lat. Istotą były badania neuropsychologiczne a także doświadczenia prof. Jagody Cieszyńskiej. W doświadczeniach ujawniono naturalną skłonność ludzi w każdym wieku do mówienia sylabami.
Metoda krakowska, a przez logopedów nazywana metodą symultaniczno-sekwencyjną jest efektywnym sposobem pozyskiwania zdolności czytania ze zrozumieniem. Ma na to wpływ lewa półkula mózgu, która jednocześnie kooperuje z prawą półkulą podczas przetwarzaniu stymulantów językowych.

Metoda krakowska nie skupia się na wskazaniu zakłóceń, lecz stara się opisać braki, które pojawiają się podczas rozwoju dziecka. Analizując terapię dziecko należy traktować jako całość, ponieważ wszystkie funkcje rozwojowe jednoczą się ze sobą, lecz z drugiej strony każda z nich to seria kolejnych po sobie etapów rozwoju. Polega to na ćwiczeniach wszelkich stymulantów: wizualne, słuchowe, motoryka, praksja ustna, relacje między rówieśnikami, zabawa, sprzęgają się z prawidłowym rozwojem języka.
Sama terapia jest idealna, ale będzie mniej wydajna jeżeli problemy z mową dziecka nie zostaną wykryte na czas. Ważna wskazówka na koniec, jeśli dziecko w wieku 2 lat nie jest w stanie scalić dwóch słów, może to wskazywać na objawy zapowiadających się problemów.

Ten wpis został opublikowany w kategorii Praca i oznaczony tagami , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Możliwość komentowania jest wyłączona.