Przydomowa oczyszczalnia ścieków

Przydomowe oczyszczalnie ścieków to doskonała alternatywa dla szamba, które niestety na nieskanalizowanych terenach polski są bardzo popularne. Faktycznie wybudowanie takiej oczyszczalni jest droższe niż szambo, ale koszt instalacji całej oczyszczalni zwraca się przeciętnie po półtora roku, a dalsze użytkowanie jest niemal darmowe.
Rodzaje przydomowych oczyszczalni ścieków:
- Z drenażem rozsączającym – najczęściej stosowane (są najtańsze). Wstępnie oczyszczone ścieki przepływają do drenażu na warstwie żwiru, są oczyszczane przez żwir lub piasek pod nim po czym spływają do gruntu. Te oczyszlczalnie można jednak budować tylko na gruntach przepuszczalnych.
- Z filtrem piaskowym – działanie bardzo podobne jak poprzednie, z tą różnicą, że ścieki po oczyszczeniu spływają do drenażu zbiorczego, po czym dopiero odprowadzane są do gleby. Można stosować je nawet na gruntach nieprzepuszczalnych.
- Z filtrem gruntowo-roślinnym – (hydrobotaniczne, korzeniowe) – stosowane na terenach ilastych i gliniastych. Podczyszczone ścieki są rozsączane w piasku lub w ziemi, a całość obsadza się roślinami występującymi na terenach podmokłych. Działanie oczyszczalni opiera się na symbiozie mikroorganizmów z filtra i roślin. Najbardziej efektywna latem.
- Ze złożem biologicznym lub reaktorem osadu czynnego – zajmują najmniej miejsca ze wszyskich oczyszczalni. Tak jak pozostałe, wyposażone są w zbiorkik gnilny, a poza nim dodatkowy zbiornik wypełniony złożem biologicznym w którym rozwijają się mikroorganizmy.

Ten wpis został opublikowany w kategorii Dom. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Możliwość komentowania jest wyłączona.