Wykorzystanie tworzyw sztucznych

America’s Cup to miedzynarodowe regaty żeglarskich żaglowców.Regaty odbywają się od 1851r. W regatach biorą udział zespoły indywidualnych jachtklubów. Obrońcom trofeum może rzucić wyzwanie każdy z twierdzących możliwość wygranej tego puchar
Jeżeli aspirantów jest wiecej to są rozgrywane dodatkowe biegi i w ten sposób jest wyłanianny przedstawiciel jachtklubu który będzie miał możliwość spróbować odebrać puchar który posiada aktualnym mistrz.
Regaty mają miejsce na akwenie w sąsiedztwie siedziby mistrzowskiego jachtklubu i są rozgrywane do 5 zdobytych biegów. Drużyny które wystawiają swoje jachty korzystają z odkrywczych technologi które maja zagwarantować im zwycięstwo.
Oryginalnie jachty były tworzone z metali drewnianych. Następnie stosowano metal i drerwno. Z czasem drewno jako centralny surowiec służący do konstrukcji kadłubów stracił na znaczeniu i zaczęto używać tworzywa sztuczne.
Progres technologiczny wspierał zastosowaniu części kompozytowych, często określane laminatami. Najczęściej używa się włókna szklane lub zwęglane, które następnie są pokrywane przez żywice poliestrowe albo epoksydowe.
Dzięki wdrożeniu takich części jachty takie charakteryzują się wielką mocą mechaniczną, a mimo to przebieg obróbki i spodziewanych renowacji jest dość łatwy. Parametry takiego kadłuba można łatwo skonfigurować poprzez użycie trafnej mieszaniny laminatów i żywic.
Dzisiaj większość konstrukcji kadłubów to są konstrukcje laminatowe. Przeto plastikowe jachty są najpopularniejszymi żaglowcami. Prędki wzrost tej technologi przyczynił się do pewnego wyściugu zbrojeń. Zespoły prześcigają się w odkrywczych pomyswłach
strukturach które mają zapewnić im victorie . W 2007 zainicjowano oryginalną klasę o kategorii AC90. Od tego momentu jachty nie moga być dłuższe jak 90 stóp, natomiast liczba ekipy została powiększona do 20 osób. Aktualnie odbywają się przygotowywania do 33 edycji regat. Zespoły są w trakcie budowy
nowych żaglowców z wykorzystaniem tworzyw sztucznych w tym włókien szklanych i żywicy poliestrowej. A wszystko to po to by zdobyć przechodni puchar o wadze 3 kg. Puchar jest czesto określany Świętym Gralem dla żeglaży bądź Starym Dzbankiem.

Ten wpis został opublikowany w kategorii Budownictwo i oznaczony tagami , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Możliwość komentowania jest wyłączona.